ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRECIRE.TV
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Strączyński: "Nie możemy zgodzić się na zrównanie cen energii elektrycznej w całej Unii"
26.04.2021r. 23:00

Paweł Strączyński wskazuje, że polska transformacja energetyczna musi mieć swój specjalny scenariusz. W rozmowie z CIRE.pl wskazuje, że nie ma drugiego kraju w Unii Europejskiej, który byłby w podobnej do sytuacji, co nasz kraj. Dodaje, że Polska potrzebuje gazu i energetyki jądrowej jako czynnika stabilizującego proces zmian.


- Sugestie, że jesteśmy w stanie wyjść z ETS, czy wypowiedzieć Porozumienie Paryskie, czyli uznać, że problem emisji CO2 nas nie dotyczy, to niczym nieuzasadnione łudzenie się, że jesteśmy w stanie utrzymać energetykę opartą na węglu. W naszej ocenie takiej możliwości nie ma. .(...). Nie ma kraju UE, który boryka się z problemem węgla, na podobną skalę co Polska, w której 80 proc. energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla - mówi Paweł Strączyńki, prezes Grupy Tauron.

Jego zdaniem, proces transformacji energetycznej w Polsce musi mieć charakter indywidualny i powinien uwzględniać kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski, stabilność zatrudnienia oraz aspekty społeczne i środowiskowe.

Zmierzenie się z tymi czterema problemami jednocześnie jest zdaniem prezesa Taurona receptą na przeprowadzenie udanej transformacji. - My, jako Tauron i myślę, że także inne grupy energetyczne, będziemy oczekiwali specjalnego mechanizmu w ramach pomocy publicznej, bo bez ogromnego wsparcia inwestycji, które nas czekają, transformacja się nie powiedzie. Musimy w Brukseli podkreślać, że Polska jest w tym przypadku krajem wyjątkowym a mechanizm, który będzie wspierał nasze zmiany, musi być mechanizmem wyjątkowym i skrojonym na potrzeby naszego kraju - mówi.

Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem

Paweł Strączyński w rozmowie z CIRE.pl odniósł się także, do wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Jego zdaniem Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) będzie miała za zadanie kontrolowane wygaszenie energetyki węglowej w naszym kraju.
- Będzie ono miało charakter długoterminowy, rozpisany na lata. Agencja jako podmiot rządowy będzie gwarantowała dostawy energii z tych starszych instalacji - bloków węglowych - a grupy energetyczne zaangażują się w programy inwestycyjne - w budowę nowej konwencjonalnej podstawy. Będzie nią w pierwszym okresie gaz, a także energetyka jądrowa - to są podstawy naszej nowoczesnej energetyki. Nie możemy dopuścić, by gaz i energia jądrowa zostały uznane za nieneutralne klimatycznie. Nie da się przeprowadzić polskiej transformacji energetycznej bez gazu. Wszystkie źródła konwencjonalne, niskoemisyjne już dziś będą projektowane tak, by docelowo przestawić się na paliwo niskoemisyjne, jakim będzie najprawdopodobniej wodór - podkreśla.

Prezes Taurona wskazuje także, że dziś energia jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o suwerenności państwa. W jego ocenie nie można narażać się na zależność energetyczną zza granicy.

- Dlatego ważne jest przejście przez gaz do wodoru i wybudowanie elektrowni jądrowej, a grupy energetyczne zajmą się w tym czasie budową źródeł odnawialnych - farm wiatrowych na morzu, lądzie i fotowoltaiki - mówi.

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: Nicodkrywczwgo_sztampa 26.04.2021r. 18:17
Brawo! Tu jest Polska.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Tomasz F. 27.04.2021r. 08:18
Mówiąc o energetyce jądrowej nikt nie wie jakie będą koszty LOCE i czy Polska potrzebuje takiej ilości energii jak... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 28-04-2021r. 11:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 27.04.2021r. 12:15
Mamy 69% energii z węgla a nie 80%. A Czechy które mają ponad 50% nie płaczą że muszą dłużej zostać z węglem tylko... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 08-05-2021r. 14:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ojega 27.04.2021r. 16:42
Ktos boi się spadku cen?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-04-2021r. 19:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE